علت خاموش نشدن یخچال | یکسره شدن یا اتومات نکردن یخچال

علت خاموش نشدن یخچال | یکسره شدن یا اتومات نکردن یخچال


در این مقاله از کاراباما، قصد داریم تا در رابطه با “علت خاموش نشدن یخچال فریزر” که همچنین با اصطلاحات دیگری چون “یکسره شدن یخچال” یا “یکسره کار کردن یخچال” و نیز “اتومات نکردن یخچال” شناخته می شود، صحبت کنیم. در ادامه علت خاموش نشدن یخچال یا یکسره شدن آن را توضیح داده و راه حل های رفع مشکل را بیان خواهیم کرد.

اتومات نکردن یخچال یکی از مشکلات رایج یخچال فریزرهای خانگی است. معمولا یکسره شدن یخچال با مشکلاتی در ترموستات، کمپرسور و یا نشتی سیستم مبرد یا گاز یخچال همراه است. با این حال، علت یکسره کار کردن یخچال را می بایست پس از بررسی دقیق و عیب یابی دستگاه توسط تکنسین مجرب تشخیص داد و سپس رفع مشکل نمود.

دلایل خاموش نشدن و یکسره شدن یخچال فریزر

تذکر: در صورتی که یخچال خود را به تازگی خریداری کرده اید، ممکن است تا 24 ساعت خنک شدن داخل یخچال به طول انجامد. بنابراین از کار کردن یکسره یخچال در این حالت نرمال است.

4 دلیل ساده وجود دارند که می توانند موجب اتومات نکردن یخچال فریزر شوند:

 1. یخچال فریزر در معرض تابش مستقیم آفتاب است.
 2. دمای اتاق و محیط اطراف یخچال، گرم تر از حالت عادی است.
 3. به تازگی غذا یا خوراکی گرمی در داخل یخچال قرار داده شده است.
 4. درب یخچال به صورت مکرر باز و بسته می شود.

به یاد داشته باشید، که یک یخچال فریزر در حالت عادی، 35% تا 85% اوقات در شرایط دمای نرمال اتاق، مشغول به کار است. اگر یخچال در یک اتاق گرمتر قرار داشته باشد نیز، ممکن است این مدت افزایش یابد.

دلایل فنی که می توانند علت خاموش نشدن یخچال فریزر باشند در ادامه آورده شده است. با بررسی این موارد می توانید مشکل یکسره شدن یخچال فریزر خود را برطرف نمایید. در صورتی که برای رفع این مشکل و مشکلات دیگری که برای یخچال فریزرتان پیش آمده به کمک تعمیرکار متخصص نیاز دارید، با همکاران ما در کاراباما از طریق 54584-021 تماس گرفته و یا درخواست خود را بصورت آنلاین در تعمیرات یخچال فریزر ثبت نمایید.

علت اتومات نکردن یخچال فریزر

 • کثیف بودن کویل ها یا لوله های کندانسور

یخچال فریزر به گردش هوای مناسب برای خنک شدن لوله های کندانسور احتیاج دارد. اگر بر روی لوله های کندانسور گرد و خاک و آلودگی جمع شده است و مانع از خنک شدن مبرد یا گاز درون لوله ها می شود، یخچال نمی تواند به درستی خنک شود. درنتیجه کار کردن یکسره یخچال فریزر روی خواهد داد. بنابراین، حتما از تمیز بودن لوله های کندانسور دستگاه خود در پشت آن مطمئن باشید.

 • ایراد تایمر دیفراست

این قطعه الکترونیکی یا مکانیکی، سیکل دیفراست یا یخ زدایی را استارت می زند. در صورت خرابی آن، هیتر دیفراست عمل نخواهد کرد و برفک و یخ های تشکیل شده، آب نخواهند شد. در این حالت یخ های تشکیل شده مانع از گردش هوای مناسب در یخچال و درنتیجه خاموش نشدن آن می شوند. تشخیص معیوب بودن تایمر یخچال برعهده تکنسین بوده و در صورت نیاز باید تعویض گردد.

 • خراب بودن هیتر دیفراست

ایراد در هیتر دیفراست یخچال نیز موجب یکسره شدن یخچال و اتومات نکردن آن می شود. اگر هیتر معیوب باشد، بر روی لوله های اواپراتور یخ و برفک تجمیع یافته و باعث می شود که یخچال مدت طولانی تری کار کند.

 • خراب بودن ترموستات

ترموستات قطعه ای است که با هیتر دیفراست در ارتباط است. خرابی ترموستات یکی از دلایل شایع برای خاموش نشدن یخچال است. ترموستات با تشخیص سرد بودن لوله ها فعال می شود و برای ذوب کردن برفک ها و یخ های بر روی لوله به هیتر فرمان می دهد. در صورت خرابی ترموستات، بر روی لوله تجمع برفک و یخ صورت گرفته و مانع از جریان هوای آزاد می گردد، درنتیجه یخچال بصورت مداوم مشغول به کار خواهد بود.

به علاوه ترموستات دمای داخل یخچال را نیز کنترل می کند و مطابق دمای تنظیم شده برای یخچال، میزان خنک بودن فضای داخل را مشخص می کند. بنابراین یکی از نشانه های ترموستات معیوب یخ زدن مواد در داخل یخچال فریزر می باشد.
بررسی ترموستات و تعمیر یا تعویض آن به دانش و مهارت یک تعمیرکار یخچال نیاز دارد. بنابر این توصیه می شود که دستکاری های نابجا را کنار بگذارید و آسیب بیشتری به یخچال خود وارد نکنید.

 • موارد دیگر

موارد دیگری هستند که در برخی شرایط ممکن است دلیل خاموش نشدن یخچال از آنها باشد. این موارد عبارتند از:

 • موتور فن کندانسور
 • لاستیک دور درب
 • موتور فن اواپراتور
 • برد کنترلی دیفراست
 • برد کنترلی اصلی

نکته: یخچال فریزرهای مختلف با برندها و مدلهای مختلف و دستگاه های قدیمی و جدید، هر یک می تواند اجزاء و قطعات متفاوتی داشته باشند. بنابراین لزوم بازدید و عیب یابی دستگاه توسط تکنسین حاذق وجود دارد تا بتواند بهترین تشخیص را در رابطه با مشکل یخچال فریزر و نحوه رفع آن داشته باشد.
0 0

0 نظر

هیچ دیدگاهی برای این مورد ثبت نشده است

برای ارسال نظر باید ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید