از سم عنکبوت تا شیر سوسک؛ معجزه سلامتی!

در این مطلب قصد داریم اثرات سه حشره را در علم پزشکی و سلامت انسان بررسی کنیم.


 انسان همیشه درگیر حس نفرت و حیرت نسبت به حشرات بوده است و بخشی از آن را می‌توان متاثر از تفاوت فیزیکی بسیار زیاد و عدم اعتماد مغز انسان به این موجودات دانست. اما چرا حس حیرت؟ حشرات به سبب تفاوت‌های عمده‌ای که با انسان دارند، هموار تعجبش را برمی‌انگیزند؛ از جمله جالب‌ترین تفاوت‌ها می‌توان به حس چشایی پروانه در پاها، حس شنوایی عنکبوت از طریق موهای ریز روی پاهایش و ترمیم شدن بدن کرم بعد از نصف شدن اشاره کرد.

امروز موضوع افزایش قیمت خودروی ساینا که متعلق به شرکت خودروسازی سایپا است؛ به گوش می‌رسید. در این زمینه گفته شد که قیمت این محصول از 55 میلیون و ٩٠٠ هزار تومان به 6٠ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. سایپا در این مورد اعلام کرد که این شرکت در روز شنبه 15 تیرماه برای مشتریان هیچ‌گونه تغ

 

و اما در این مطلب قصد داریم اثرات سه حشره را در علم پزشکی و سلامت انسان بررسی کنیم.

1. عنکبوت، کاهش‌دهنده درد

از سم عنکبوت تا شیر سوسک؛ معجزه سلامتی!

سندرم اختلال روده یا IBS نوعی بیماری است که فرد مبتلا به آن با مشکلات گوارشی و علائمی مانند تهوع و دردهای شکمی دست و پنجه نرم می‌کند. در سال 2016 محققان دانشگاه آدلاید در استرالیا با بررسی سم نوعی عنکبوت از گونه تارانتولا، به این نتیجه رسیدند که ترکیبات موجود در سم این عنکبوت نوعی پروتئین را در بدن فعال می‌کند که موجب بهبود درد بیماری IBS می‌شود.

2. سوسک، حاوی معجون سلامتی

از سم عنکبوت تا شیر سوسک؛ معجزه سلامتی!

وقتی حرف از تحقیقات علمی برای بهبود سلامت انسان به میان می‌آید، تازه می‎‌فهمیم که سوسک چه پتانسیل‌هایی می‌تواند داشته باشد.

فواید این موجودات که یکی از چندش‌آورترین حشرات به حساب می‌آید به قدری است که در چین مزرعه پرورش سوسک وجو دارد .

در سال 2010، محققان دانشگاه ناتینگهام انگلستان به این نتیجه رسیدند که ترکیبات مغز سوسک حاوی مولکول‌هایی است که برای از بین بردن باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک می‌تواند نقش بسیار موثری داشته باشد.

در سال 2016 نیز محققان به نتایج بسیار گسترده‌ترین در خصوص فواید سوسک دست یافتند که بر اساس آن، شیر سوسک که به صورت کریستال در بدن سوسک‌های جوان و پردار حوالی اقیانوس آرام پیدا می‌شود، حاوی پروئین‌هایی است که در واقع این حشرات را به غذایی کامل تبدیل می‌کند.

3. فواید زهر زنبور بی‌عسل

از سم عنکبوت تا شیر سوسک؛ معجزه سلامتی!

خیلی از ما نسبت به زنبور احساس ترس داریم که منطقی‌ترین دلیل آن می‌تواند نیش این حشرات باشد. زنبور بی‌عسل یا wasp اگر انسان را نیش بزند، می‌تواند موجب التهاب و حساسیت‌های شدید شود.

اما از طرف دیگر، بررسی‌های محققان روی همین حشره‌ی خطرناک، نشان می‌دهد که 3 پپتید (پلیمرهای کوچک) موجود در زهر این نوع زنبور می‌تواند نقش ضد ویروسی داشته باشد.

علاوه بر این، پپتیدها در ترکیب با آنتی‌بیوتیک‌های دیگر، می‌تواند راه حلی برای از بین بردن باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک باشد.
0 0

0 نظر

هیچ دیدگاهی برای این مورد ثبت نشده است

برای ارسال نظر باید ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید