همزاد چیست؟

همزاد در فرهنگ معین به معنی هم سن و سال بوده و در باور عوام همزاد موجودی است که دقیقا هم زمان با به دنیا آمدن شخص ، در میان اجنه به دنیا می آید. این باور از دیرباز در میان ایرانیان نیز وجود داشته و شاید برای خیلی از ما خاطراتی از کودکی وجود داشته باشد که بزرگ ترها (به خصوص مادر بزرگ یا پدر بزرگ) هر وقت کار زشتی انجام میدادیم میگفت : «همزاد تو از تو یاد میگیرد و اگر کار بدی بکنی او هم کار بدی میکند و آن وقت تو دو تا کار بد کرده ای!» یا این جمله که همه ی آدم ها یک یا چند همزاد دارند. حالا با گسترش علم و افزوده شدن نرم افزارهای تخصصی، هر از چندگاهی گروهی به این فکر می افتند که همزادها را بیابند و به یکدیگر معرفی کنند! در این میان یکی از وب سایت هایی که فعالیت و شهرت خاصی کسب کرده است.


سایت“http://www.ilooklikeyou.com” است. البته روش کار این سایت به این صورت است که باید ابتدا یک عکس از خودتان را ارسال کنید. سایت با ثبت شدن عکس شما شروع به گشتن در میان اطلاعاتش برای شناسایی عکس های دیگری (از میان عکس های دریافت شده) می رود که بیشترین شباهت را به شما دارند. البته چون روش کار با اتکا به عکس های ارسال شده است در نتیجه ممکن است نتواند جواب درستی به شما بدهد چرا که همزاد شما هنوز عکس خود را برای سایت ارسال نکرده است! به هر حال شاید امتحان پیدا کردن همزاد برای هر کسی جذاب باشد و طبیعتا شما هم میتوانید همزاد خود را بیابید اما نکته مهم در خصوص سایت ها این است که به هر حال یافتن افرادی شبیه به شما و گرفتن عکس شما یعنی باز شدن مسیر برای برخی خرابکاری ها. پس توصیه ما این است که همیشه در ارسال اطلاعات خود به فضاهای مجازی دقت کنید.

وجود همزاد از نظر فقهی و دینی

خداوند برای هدایت و رستگاری ما انسان ها باید ها و نباید هایی را توسط جبرئیل امین برآخرین پیامبر وحی حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله بیان فرموده است که در قالب احکام دینی؛ واجبات و مستحبات و مکروهات در متون فقهی وجود دارد ؛ این احکام توسط ائمه ی اطهارصلوات الله و سلامه علیه و فقهای عظیم الشأن ، برای تمام امور زندگی نوع بشر واضح و آشکار شرح داده اند . از جمله در امور زناشویی دستورالعمل های جامع وجود دارد از جمله آمیزش صحیح که زوجین را مکلف میکند قبل از آمیزش چه اعمال و اذکاری را باید انجام دهند. از جمله در حدیث حسن از حضرت امام صادق (ع) فرمودند: زوجین قبل آمیزش این دعا را بخوانند :

« اَلّلهُمَّ بِاَمانَتِکَ اَخَذْتُها وَ بِکَلِماتِکَ اِسْتَحْلَلْتُها فَاِنْ قَضَیْتَ لى مِنْها وَلَدافَاجْعَلْهُ مُبارَکا تَقیا مِنْ شیعَهِ آلِ مُحَمَّدٍ وَلا تَجْعَلْ لِلشَّیطانِ فیهِ شَرَکا وَلانَصیبا.» (وسائل الشیعه، ج 20، ص 116٫)

خداوندا با اعتماد بر تو او را گرفتم و با کلمات تو او را بر خویش حلال ساختم

 

پس اگر مقرر فرموده ای که از او فرزندی برایم به وجود آید او را با برکت و پرهیزکار و از پیروان و شیعیان آل محمد (که درود و سلام تو برآنان باد) قرار بده و برای شیطان در فرزندم بهره و نصیبی قرار نده.

علاوه بر این؛ دستورالعمل های دیگری نیز وجود دارد و احادیثی که مؤید آن است، که اگر انسان هنگام آمیزش رعایت نکند به صراحت حدیث مذکور امکان دارد برای نطفه ای که منعقد می شود، در آن نطفه از شیطان بهره ای قرار بگیرد که همان «همزاد» تلقی می شود. پس می توان گفت که « همزاد » صحت داشته و حقیت دارد وگر نه امام معصوم علیه السلام بدان اشاره نمی کردند. بدین ترتیب به باور عوام در باره ی وجود «همزاد» کار نداریم به صراحت حدیث توجه می کنیم و اهمیت می دهیم و ضرورت دارد که بدان عمل کنیم. در صورتی که همزاد سفلی باشد ، جنس آن از جن است و اگر علوی باشد جنس آن از ملک فرشته است . خلقت همزاد سفلی از آتش است زیرا جن از آتش بدون دود خلق شده است ( سوره الرحمن آیه ی 16 ) همزاد ملک خلقتش از نور است. دو همزاد سفلی و علوی از این جهت که می توانند به هر شکلی در آیند وجه اشتراک دارند با این تفاوت که همزاد جنی می تواند خود را به شکل برخی حیوانات ظاهر کند ولی همزاد علوی یا فرشته ای که نام او از انسان استخراج می شود به هر شکلی می تواند در آید اما به شکل نجس العین ظاهر نمی شود، مانند سگ و خوک. انسان در طول عمری که خداوند به او عنایت فرموده حالاتی دارد:

 • دوران لعب که 8 سال اول عمر است.
 • دوران لهو که 8 سال دوم عمر است. (از سن 8 تا 16 سالگی)
 • دوران زینت که 8 سال سوم عمر است. (از سن 16 تا 24 سالگی)
 • دوران تفاخر که 8 سال چهارم عمر است. (از سن 24 تا 32 سالگی)
 • 8 سال پنجم که دوران تکاثر از علم است. (از سن 32 تا 40 سالگی)

هر انسانی در هر یک از این دوره ها حالاتی دارد، مانند شرف، عروج، هبوط، صعود، نزول، فرح و ترح. نام تابع مسمی و ذات است. همزاد جنی و ملکی تابع نام است، لذا همزاد انسان 40ساله اقتداری را دارد که همزاد فردی که دوران تفاخر و زینت را طی می کند، ندارد. همزاد هر انسانی به تبع آن شخص می تواند عامل خیر باشد مانند همزاد نیکان و صالحان، به همین دلیل گاه برای همه ما اتفاق افتاده که نزد بزرگی می رویم و بی اختیار احساس آرامش می کنیم. همچنین طبیعت همزادهای هر فردی با طبیعت و مزاج آن فرد موافق است. مثلاً طبیعت برخی از افراد گرم و مرطوب ، سرد و مرطوب و یا گرم و خشک و یا سرد و خشک است . همزادهای انسان ها هم به طبع طبیعت هر انسانی این چنین هستند. به همین دلیل است که برخی از ارواح با بعضی دیگر سازش دارند مثل سازش روح با بدن مثالی یا سازش همزاد ملکی با موکلی به نام عتید و سازش همزاد جنی با موکلی به نام رقیب که این دو موکل ( عتید و رقیب ) از آیات قرآن استخراج می شود در قرآن کریم سوره ی ق آیات 17 و 18 می خوانیم: «هنگامی که دو ملک (عتید و رقیب) راست و چپ که ملازم انسانند اعمال او را دریافت می دارند. سخنی (از خیر و شر) بر زبان نیاورد جز آنکه همان دم فرشته ای مراقب و حاضر بر انجام مأموریت است.»
در روایات اسلامی نیز به دو همزاد ملکی و جنی اشاره شده است.

ابوحامد غزالی در کتاب احیاء العلوم از قول جابربن عبدالله می نویسد : چون حضرت آدم (ع) به زمین آمد اظهار داشت : ای پروردگار که میان من و این بنده دشمنی انداخته ای اگر مرا در برابر او یاری نکنی تحمل او را ندارم. گفت : تو را هیچ فرزندی متولد نشود مگر آن که فرشته ای به حمایت او بگمارم. ابو ایوب بن یزید نیز گفته است : به ما چنین رسیده است که با فرزندان آدمیان ، جنیان (همزادان) زایند پس با ایشان ببالند. تصرفات جنیان بر دو گونه است یکی تصرفات همزاد و دیگری تصرفات اجانین غیر همزاد است. همزاد کسانی که نام های غیر رحمانی دارند گاهی در صاحب خود تصرفات شیطانی می کند و این که گاه می بینم اشخاصی با اسم رحمانی جن زده شده اند این ها تصرفات همزاد نیست بلکه تصرفات سایر اجانین است. مزاحمت های اجانین به صورت های متعدد است:

 • اگر در وجود کسی تصرف کنند خواب از او گرفته می شود و به تعبیر علمای علوم غریبه « عقد النوم » شده است.
 • تصرف به صورتی است که انسان را از لذات زناشویی محروم می کند که به تعبیر دانشمندان این علوم می گویند فلانی مربوط گردیده (یعنی بسته شده است)
 • بستن به صورتی است که مذکر متمایل به مؤنث یا مؤنث متمایل به مذکر نمی شود، این را بخت بستگی می گویند.
 • تصرفات ارواح و اجانین به این گونه است که عامل آنها را به جهت بستن کار مطلوب استخدام می کند، یا آن که فردی را که اراده خروج از شهر یا کشوری را دارد او را عقدالطریق می کند.
 • گاهی تصرفات جنیان معلول عمل عامل نیست بلکه معلول عمل خود شخص است مانند زنی که خواسته یا ناخواسته بدون گفتن نام خدا آبی را در مکانی که مسکن اجانین یا اطفال آنها و یا پیران و جوانان آنان است می ریزد که باعث صدمه بر آنان می شود که در این صورت جن ها دست به انتقام می زنند مثلاً نمی گذارند برای این فرد بچه ای ایجاد شود. در همان ابتدای انعقاد نطفه بچه را ساقط می کنند که برای این فرد لازم است چله بُری شود.

انواع همزاد چیست؟

همزاد دارای 4 نوع است:

 • همزاد آتشی
 • همزاد بادی
 • همزاد آبی
 • همزاد خاکی

اشکال همزاد چیست؟

همزاد در اوایل به شکل بخاری به نظر می رسد و رنگی تقریبا نیلی دارد، مانند ابر، و شکل آن موهوم بنظر خواهد آمد. هر چه عامل در عمل تسخیر قوی تر باشدو از قدرت بالایی برخوردار باشد، شکل و شمایل همزاد منسجم تر به نظر خواهد رسید و شبیه تر به موجودی زنده دیده خواهد شد.

وصف همزاد

همزاد با آدمی زاده شده و در کنار او زندگی می کند، و بعد از مرگ آدمی نیز زندگی همزاد به پایان رسیده و یا تغییر شکل می دهد. به گفته ی مرتاضان هندی بعد از مرگ آدمی همزاد او نمی میرد بلکه زنده مانده و در هوا مشغول گشت و گذار خواهد بود. کارهایی که همزاد می تواند انجام دهد:

 • بین دو نفر محبت و یا دشمنی ایجاد کند، بسته به حکم شما دارد.
 • از جایی عکس و یا طرحی برداشته و برای شما بیاورد.
 • شخص و یا شی ء گمشده را پیدا کند.
 • از آینده خبر دهد.
 • دفینه و گنج های پنهان را به شما نشان دهد.
 • از گذشته هر چه بخواهید به شما خواهد گفت.

فطرت همزاد

برخی از همزادها بنا بر طبیعتشان دوست دارند که همیشه مشغول انجام کار باشند و خود را سرگرم کند. پس باید همیشه کاری را به او بدهید در غیر این صورت اسمی به او بدهید تا ورد زبان کند. برخی از همزادها سرسخت هستند و برخی شوخ طبع. تمام حالات همزاد بسته به حالات عامل دارد.
0 0

0 نظر

هیچ دیدگاهی برای این مورد ثبت نشده است

برای ارسال نظر باید ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید