تعریف اصطلاحات مربوط به اجزای مدار الکتریکی
تعریف اصطلاحات مربوط به اجزای مدار الکتریکی

الکتریسیته عبور انرژی الکتریکی از میان برخی از مواد رسانا است.


رسانا - رساناها موادی اند که جریان الکتریکی به آسانی و آزادانه در آنها جریان پیدا می کند و حرکت می کند. بیشتر انواع فلزات رساناهای خوبی اند. به همین دلیل ما از فلزات برای سیم برق استفاده می کنیم. مس هادی خوبی است و خیلی هم گران نیست، پس از مس به مقدار زیاد برای سیم کشی خانه های امروزی استفاده می شود.

 

عایق - نقطه مقابل هادی است.

عایق ها، موادی اند که جلوی جریان الکتریسته را می گیرند.

عایق ماده ای است که برق را انتقال نمی دهد.

عایق ها مهم اند چون می توانند از ما در مقابل برق محافظت کنند. موادی مانند لاستیک، پلاستیک و کاغذ عایق های خوبی هستند.

 

ولتاژ - ولتاژ نامی برای نیروی الکتریکی ای است که سبب می شود الکترون ها به جریان بیفتند.

ولتاژ میزان انرژی الکتریکی یک مدار است.

ولتاژ میزان اختلاف پتانسیل بین دو نقطه در مدار است.

ولتاژ با ولت اندازه گیری می شود. ولتاژ می تواند از یک باتری و یا یک نیروگاه برق آمده باشد.

ولتاژ در قیاس با آب، فشار آب است. وقتی با آب قیاس می کنید می توانید چشمه آب گرم جوشان را به صورت ولتاژ بالا و دوش حمام یک آپارتمان در طبقه پنجم را به صورت ولتاژ پایین تصور کنید (مگر این که یکی از افراد خوش شانسی باشید که فشار آب خوبی در حمام تان داشته باشید.)

 

جریان - میزان بزرگی عبور الکترون ها در یک مدار است. جریان با آمپر اندازه گیری می شود. بسیاری از مردم جریان الکتریکی را با قیاس کردن آن با جریان آب توضیح می دهند. با این قیاس می توان گفت که جریان، مقدار آبی (یا الکتریسیته ای) است که از یک نقطه خاص می گذرد. در آمپراژ بالاتر، آب (یا الکتریسته) بیشتری عبور می کند.

 

قدرت - قدرت یا انرژی مورد استفاده به وسیله یک مدار با وات اندازه گیری می شود. ما می توانیم تعداد وات ها را با ضرب کردن ولتاژ در جریان محاسبه کنیم. هنگامی که صورتحساب برق مان را دریافت می کنیم به طور کلی به کیلووات ساعت است. کیلووات ساعت میزان قدرت بر زمان و یا مقدار قدرتی است که در آن ماه مورد استفاده قرار گرفته است.

 

مقاومت - مقاومت سنجش این است که یک ماده یا شیء چقدر رسانای برق است.

مقاومت میزان توانایی یک ماده برای مقابله با عبور الکتریسته است.

مقاومت ها مقاومت می کنند اما عبور الکتریسته را به طور کامل مسدود نمی کنند.

مقاومت ها برای کنترل جریان مورد استفاده قرار می گیرند. جریان در هر صورت می تواند از میان یک مقاومت حرکت کند، بنابراین مهم نیست از کدام راه آنها به یک مدار متصل باشند.

مقاومت کم به این معنی است که جسم هادی خوب الکتریسیته است، مقاومت بالا به این معنی است که شیء به خوبی الکتریسیته را هدایت نمی کند.

مقاومت با اُهم اندازه گیری می شود.

یک اسفنج داخل لوله به صورت یک مقاوم عمل می کند و جریانی (و ولتاژی) که از میان لوله می گذرد را محدود می کند.

 

باتری - باتری می تواند به عنوان یک منبع برق در مدار عمل کند. باتری، نیروی الکتریکی را ذخیره می کند و سپس ولتاژی را در سراسر مدار فراهم می کند که باعث می شود قدرت (توان الکتریکی) در میان مدار جاری شود. در باتری ها از مواد شیمیایی استفاده می شود که واکنش نشان می دهند تا برق ایجاد کنند.

باتری ها یک قطب مثبت به نام آند و یک قطب منفی به نام کاتد دارند. وقتی یک مدار با یک بار بین آند و کاتد قرار می گیرد، واکنش مواد شیمیایی باعث می شود برق از میان مدار جریان یابد. مواد شیمیایی موجود در باتری ها مدت محدودی عمر می کنند، بنابراین باتری ها مقدار محدودی الکتریسیته دارند و در نهایت مصرف می شوند. جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) دو نوع اصلی جریان هستند که امروزه در سیستم های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

باتری ها، و بیشتر وسایل الکترونیکی، از جریان مستقیم استفاده می کنند. در این وسایل جریان همیشه در یک جهت عبور می کند. ایستگاه های قدرت که قدرت را برای خانه های ما تولید می کنند جریانی را تولید می کنند که به طور مداوم تغییر جهت می دهد (60 بار در هر ثانیه). بنابراین انرژی ای که ما از پریز خانه مان دریافت می کنیم جریان AC است.

 

الکتریسیته ساکن - گاهی اوقات بارهای الکتریکی می توانند بر روی سطح اشیاء ساخته شوند. این الکتریسیته، الکتریسته ساکن نامیده می شود. گاهی که لباس هایمان را می پوشیم و در این هنگام لباس هایمان به بدن ما می چسبند، این الکتریسیته ساکن است. وقتی که موهایمان گاهی بی هیچ دلیلی سیخ می شود، این می تواند الکتریسیته ساکن باشد. اگر یک بادکنک را به لباس مان مالش دهیم، می توانیم یک بار الکتریسیته ساکن روی بادکنک بسازیم که باعث می شود بادکنک به دیوار بچسبد. الکتریسیته ساکن گاهی اوقات می تواند به قطعات الکترونیکی آسیب برساند. کیسه های ضد استاتیک و راه های دیگری برای محافظت از قطعات در مقابل این آسیب وجود دارد.

 

مدار - یک حلقه بسته شامل یک منبع انرژی الکتریکی (مثل باتری) و یک مصرف کننده یا بار (مانند یک لامپ) است. هر مدار باید نوعی بار داشته باشد. همه انرژی الکتریکی در یک مدار باید به وسیله بار مورد استفاده قرار گیرد. بار، انرژی الکتریکی را به شکل دیگری از انرژی تبدیل می کند. یک مدار بدون بار، مدار کوتاه نامیده می شود. در یک مدار کوتاه، منبع قدرت همه قدرت خود را از میان سیم ها مصرف می کند و این قدرت به خودش برمی گردد و یا سیم ها ذوب می شوند (اگر خوش شانس باشیم)، یا باتری منفجر می شود و یا حادثه خطرناک دیگری رخ می دهد.

در زیر یک مدار بسیار ساده متشکل از یک لامپ، یک کلید و یک باتری را می بینید. انرژی الکتریکی حاصل از باتری به وسیله لامپ به انرژی نورانی و گرمایی تبدیل می شود.

 

دو نوع رایج از مدارها DC یا جریان مستقیم و AC یا جریان متناوب اند. در یک مدار DC، جریان همیشه در یک جهت عبور می کند. در یک مدار AC، قطب های مدار در یک چرخه تکراری به طور منظم معکوس می شوند. در بخشی از این چرخه، یک قطب در یک پتانسیل بالاتر (مثبت) است و دیگری در پتانسیل پایین تر (منفی) است. در بخش بعدی چرخه، قطب دوم مثبت تر و قطب اول منفی تر است.

 

خازن - خازن ها در حالی که جریان از داخل آنها عبور می کند الکتریسیته را ذخیره می کنند. سپس هنگامی که جریان ورودی حذف می شود، انرژی آزاد می کنند. گاهی اوقات خازن ها قطب دار (پلاریزه) هستند، به این معنی که جریان می تواند از میان آنها تنها در یک جهت مشخص عبور کند و گاهی اوقات هم چنین نیست. یک خازن قطب دار یا جهت دار را وارونه سیم کشی نکنید، ممکن است منفجر شود.

 

دیود - دیودها اجازه عبور جریان الکتریسیته در یک جهت را می دهند و آن را در جهت دیگر مسدود می کنند. به همین دلیل، فقط می توانند در یک جهت در یک مدار قرار بگیرند.

 

دیودهای ساطع کننده نور (LED ها) - انواع خاصی از دیودها هستند که زمانی که جریان از میان شان عبور می کند نور منتشر می کنند.

 

کلید (سوییچ) - عبور جریان الکترون ها در یک مدار را قطع و وصل می کنند.

 

ترانزیستورها و رله ها - دستگاه های تقویت و قطع و وصل جریان اند.

 

ترمیستور - در واکنش به دمای متفاوت مقاومت را تغییر می دهد.

 

مقاومت نوری - در واکنش به نور متفاوت مقاومت را تغییر می دهد.

 

سنسور فلکس - مقاومت را در واکنش به خم شدن یا پیچ خوردن تغییر می دهد.

 

دستگاه های پیزوالکتریک - در واکنش به تغییر اندک در فشار، ولتاژ متفاوتی ایجاد می کنند.
0 0