بزرگ ترین تولید کننده انرژی خورشیدی جهان کدام کشور است؟
بزرگ ترین تولید کننده انرژی خورشیدی جهان کدام کشور است؟

چین نه تنها پرجمعیت ترین کشور جهان است بلکه بزرگ ترین تولید کننده انرژی خورشیدی در جهان هم هست. این کشور ظرفیت سیستم فتوولتائیک نصب شده (PV) خود را در اواخر سال 2016 به دو برابر افزایش داد. (فتوولتائیک تولید برق با استفاده از سلول های خورشیدی است) به این ترتیب تا آخر سال 2016 ظرفیت تولید برق چین با استفاده از سیستم فتوولتائیک به 77.42 گیگاوات رسید.


این رقم بزرگ به نظر می رسد اما در مقایسه با جمعیت عظیم این کشور چندان زیاد نیست چراکه انرژی خورشیدی تنها یک درصد انرژی تولید شده در این کشور را تشکیل می دهد. اما این وضعیت می تواند تغییر کند چراکه چینی ها هر روز بیش از پیش توجه خود را به انرژی های پاک معطوف می کنند. این کشور می خواهد نسبت استفاده از انرژی های تجدید پذیر خود را تا سال 2030 به 20 درصد برساند. این رقم در حال حاضر 11 درصد است.

جغرافیای چین هم قطعاً امکان ایجاد مزارع بزرگ انرژی خورشیدی را به این کشور می دهد.

چین 2.5 تریلیون یوان (364 میلیارد دلار) را به تولید برق از انرژی های تجدید پذیر تا پایان دهه حاضر میلادی اختصاص داده است.

تعهد چینی ها به ایجاد منابع انرژی سازگار با محیط زیست می تواند بر سایر کشورهای جهان هم فشار وارد کند تا این رویه را در پیش بگیرند. در حال حاضر، ایرلند لایحه ای را تصویب کرده و می خواهد اولین کشوری باشد که از سوخت های فسیلی استفاده نمی کند. برخی از کشورهای دیگر هم در جست وجوی راه های خلاقانه برای کنار گذاشتن سوخت های فسیلی هستند. برای مثال ایسلند در حال حفاری بزرگ ترین چاه جهان برای به دست آوردن انرژی زمین گرمایی است.
0 0