بادبان خورشیدی چیست؟
بادبان خورشیدی چیست؟

بيشتر فضاپیماها به خاطر نوع سوختي كه مصرف مي كنند ظرفيت فعاليت محدودي دارند. فضاپیماها با رفتن به مكان هايي مثل سيارك ها و سپس برگشت به زمين نيروي محركه شان را مصرف مي كنند و به همين دليل سفر آنها گران تمام مي شود. درنتيجه محققان در جست وجوي راه های جدید و بهتري هستند تا فضاپيماها را مدت طولاني تري در حال حركت نگه دارند.


بادبان خورشيدي جاذبه زيادي براي محققان دارد چراكه با استفاده از آفتاب خودش به صورت يك نيرو محركه كار مي كند و هرگز نگراني اي بابت تمام شدن سوخت آن وجود ندارد.

فضاپیمايي كه با یک بادبان خورشیدی كار مي كند درست مثل قايقي است كه با بادبان پارچه اي به پيش رانده مي شود. بادی که به قایق می وزد متشکل از مولکول های هوا است، در حالی که در مورد فضاپیما، باد متشکل از فشار ناشی از تابش و تشعشعات خورشید است.

در هر دو مورد، بادبان هاي بزرگتر شما را سریع تر مي راند، و با هوشمندانه عمل كردن در رابطه با اين كه بادبان ها كجا واقع شده اند، شما مي توانيد تقريباً در هر مسيري كه مي خواهيد سفر كنيد. بزرگ ترين تفاوت بين بادبان قايق و بادبان خورشيدي مقياس آنها است. چراكه فشار تابش خورشيد برخلاف فشار باد زياد نيست و به بادبان بزرگي نياز است تا فضاپيما به همه جا برود.

قرار است ناسا در سال 2014 بزرگ ترين بادبان خورشیدی ای كه تا به حال ساخته شده را به فضا بفرستد. اندازه اين بادبان يك سوم هكتار است اما 5 ميكرون ضخامت دارد و وزن آن تنها 35 كيلوگرم است و هنگامي كه تا بخورد تقريباً به اندازه يك ماشين ظرفشويي مي شود. اين بادبان وقتي به فضا ارسال مي شود خودبه خود باز مي شود و البته مهم ترين بخش داستان نيز باز شدن اين بادبان در فضا است.

اگر همه چیز به خوبی پیش برود این بادبان سه میلیون کیلومتر از زمین فاصله خواهد گرفت.

البته اگر شما يك بادبان بزرگ داشته باشيد باز هم نمي توانيد به آن شتاب بدهيد تا سريع حرکت کند. اما این واقعاً اهميت ندارد. اگر بتوانيد یک بادبان را به نحوی مديريت كنيد که به طور مداوم فقط به اندازه يك ميلي متر در ثانيه شتاب بگيرد بعد از 12 روز با سرعت 2300 مايل در ساعت سفر مي كنيد و هيچ سوختي مصرف نمي كنيد و فقط از انرژي خورشيد استفاده می کنید.
0 0