نکته های جالب درباره تجهیزات فضایی
نکته های جالب درباره تجهیزات فضایی

ناسا به دنبال نسل بعدی پردازشگرهاي فضایی


ناسا مي گويد براي انجام مأموريت هاي فضايي آينده و بين سال هاي 2020 و 2030 به جهش هاي محاسباتي نياز دارد. به اين منظور و براي توسعه نسل بعدي پردازشگرهای رايانه اي و برنامه های کاربردی قابل استفاده در فضاپیماها پيشنهاداتي نيز ارايه داده است.

از اين پردازشگرها مي توان براي فرود خودكار فضاپيماها با امكان تشخيص و اجتناب از خطر، كنترل تمام مدت قطعات آينه هاي تلسكوپ هاي بزرگ فضايي و برنامه ريزي مأموريت ها به منظور اجتناب از اشتباهات اشاره كرد. به اين ترتيب فضاپيماهاي آينده از ريزپردازنده هايي با قابليت انجام محاسبات مورد نياز براي مأموريت هاي فضايي آينده برخوردار خواهند بود.

موشکي جدید با اندازه متوسط كه قرار است براي انجام مأموريت هاي فضايي به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی به كار گرفته شود آزمایش نهایي خود را با موفقیت بر روي زمين طي كرده است. آنتارس یک وسیله پرتاب براي حمل حداكثر 5000 کیلوگرم بار است.

انتظار می رود اين موشك فضاپیماي بدون سرنشین ماکیان (سيگنوس) را به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد. ناسا از زمان بازنشستگي شاتل هاي فضايي در سال 2011، فضاپيمايي براي انجام مأموريت در مدار پايين زمين ندارد.

 ناسا فناوري جديد خود براي اكتشاف اعماق فضا را در پایگاه فضایی کندی فلوریدا به نمايش گذاشته است. اين فناوري اولین نمونه از وسيله نقليه چند منظوره موسوم به شكارچي است. کپسول جديد كشف اعماق فضا پرواز آزمایشی اش را در سال 2014 انجام مي دهد و سپس گام در راه پروازهايي مي گذارد كه مي تواند فضانوردان را به ماه، سيارك ها و مريخ ببرد.

اين کپسول براي آزمايش به مدار زمین ارسال مي شود و ارتفاع آن در هنگام آزمايش حداکثر به حدود 5800 کیلومتر مي رسد. اولین مأموریت همراه با سرنشین شکارچی در سال 2021 انجام مي شود.
است.

 ناسا در حال همکاری با یک شرکت فضایی تجاری است تا زيستگاه هاي خانه مانند قابل باد كردن ارزان قيمت را جايگزين قوطی های فلزی سنگيني كند كه در حال حاضر به عنوان خانه فضانوردان در فضا مورد استفاده قرار مي گيرد.

اين اتاق قابل باد كردن كه در هنگام حمل و نقل مي تواند فشرده شده و به اندازه يك لوله دومتري درآيد براي آزمايش به ايستگاه فضايي بين المللي فرستاده مي شود. اگر ثابت شود كه اين اتاق مي تواند مدت دو سال در ایستگاه فضایی دوام بياورد امكاني جديد را براي ايجاد زیستگاه در ماه و انجام مأموریت در مریخ به وجود مي آورد.

شركت فضايي اي كه براي انجام اين پروژه با ناسا همكاري مي كند اميدوار است اين محل سكونت جديد را به شرکت های علمی و ماجراجویان ثروتمندي كه به دنبال هتل هاي فضایي هستند بفروشد.

فناوري جدید اين امكان را فراهم مي كند كه فضانوردان در اتاق هايي به اندازه سه برابر مدل های آلومینیومي موجود زندگي كنند ضمن اين كه ساخت اين اتاق ها ساده تر و کم هزینه تر است.

يك شركت سرمايه گذاري براي استخراج معدن در فضا تأسيس شده كه مي گويد اولين ناوگان تجاري متشكل از فضاپيماهاي اكتشاف معدن در جهان است. 

بنیانگذاران اين شركت به راه اندازي كسب و كار استخراج معادن در فضا اميدوارند درحالي كه بسياري مطمئن نيستند كه كاري كه مي خواهد انجام دهد امكان پذير است يا نه. بيانگذاران شركت قول داده اند انيميشني ويدئويي درباره فضاپيماهايشان و فرايند پيشرفت كار در فضا نشان خواهند داد.

 براساس يك طرح تحقيقاتي قرار است قطعات باارزش ماهواره های ارتباطی از رده خارج شده جمع آوري شوند و دوباره مورد استفاده قرار بگيرند. هزينه انجام اين طرح تحقيقاتي معادل 180 میلیون دلار است و قرار است برای آزمایش فن آوری هایي مورد استفاده قرار گيرد که می تواند این امکان را فراهم كند.

هنگامی که ماهواره ها بازنشسته مي شوند، بخش های خاصی از آنها مانند آنتن ها و صفحات خورشیدی اغلب هنوز هم کار می کنند منتها تاكنون هیچ تلاشی براي استفاده مجدد از قطعات ماهواره هايي که به فضا پرتاب شده اند انجام نگرفته.

تاكنون حدود 140 ماهواره بازنشسته شناسايي شده كه مي تواند براي انجام اولين آزمايشات مورد استفاده قرار گيرد.

بزرگ ترين چالش در اين طرح جدا كردن آنتن هاي ماهواره هاي بازنشسته بدون شكسته شدن آنها و سپس ادغام موفقيت آميزشان با ماهواره هاي كوچك است.

وقتي شاتل فضایی کلمبیا پس از ورود مجدد به جو زمین از هم پاشیده شد و همه هفت فضانورد آن كشته شدند دانشمندان ناسا انتظار داشتند که نمونه هاي آزمايشگاهي داخل شاتل هم از بين بروند. اما چند روز بعد از وقوع اين حادثه در سال 2003، دانشمندان پي بردند موجودات زنده اي از اين واقعه جان سالم به در برده اند كه از جمله آنها گروهي از كرم هاي گرديك ميلي متري يا نماتودها به نام Caenorhabditis elegans Szewczyk بودند.

هیچ کس انتظار نداشت که كرم هاي گرد در مقابل حرارت شديد ناشی از ورود مجدد به جو زمين زنده بمانند. اين كرم ها يك محفظه فلزي به اندازه قمقمه قرار داشتند كه به نحوي ساخته شده بود كه از مواد داخلش نگه داري شود. با این كه محفظه پاره شد اما نماتدها از تصادف جان سالم به در بردند چراكه وقتي بخشي از شاتل كه كرم ها در آن قرار داشتند مي خواست به زمين بيفتد سرعتش كم شد، و به كرم هاي گرد اجازه داد به آرامي روي زمين فرود بيايند.
0 0