چگونه باتری لپ تاپ را کالیبره کنیم
چگونه باتری لپ تاپ را کالیبره کنیم

باتری لبتابت زود تموم میشه، یک دفعه لبتابت خاموش میشه، باتری لبتابت یک دفعه شارژ خالی میکنه


هنگام استفاده از لپ تاپ در طولانی مدت به مرور باتری با شارژ شدن و تخلیه شدن شارژش در هر صورت عمرش کوتاه خواهد شد همچنین درصد شارژ باقی مانده به درستی نشان داده نخواهد شد. و گاهی با مشکل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ مواجه خواهید شد بدون اینکه ویندوز هشداری بده گرچه شاید برای دو ساعت هم شارژ داشته باشد.خوشبختانه حل این مشکل با کمک فناوری کالیبره کردن قابل رفع است در واقع خودتان می توانید بدون نیاز به ابزارهای تخصصی این مشکل را حل کنید تا ویندوز قبل از خاموش شدن هشدار دهد.
 
قبل از اینکه مراحل شارژ و تخلیه باتری را دنبال کنید که راه حل اصلی هم برای فراینده کالیبره کردن است باید ابتداء تنظیمات شارژ در ویندوز را برای جلوگیری از ورود لپ تاپ به حالت Sleep یا Hibernate انجام دهید. چون وقتی ورود خودکار به یکی از این حالت ها یا فعال شدن ویژگی صرفه جویی شارژ صورت بگیرد این باعث خواهد شد که کالیبره کردن بی فایده شود.
بنابراین برای اینکه این اتفاق نیفتد باید تنظیمات شارژ را تغییر دهید ، پس روی آیکون باتری در نوار وظیفه کلیک راست کرده و Power Options را انتخاب کنید. از پنجره باز شده روی گزینه Change when the computer sleeps کلیک کنید. حالا باید روی هر یک از منوهای Turn off the display و Put the computer to sleep کلیک کرده و Never را انتخاب کنید مانند چیزی که در تصویر میبینید.
 انجام مراحل بالا وقتی از لپ تاپ چند ساعتی استفاده هم نکنید اتفاقی نخواهد افتاد یعنی به حالت اسلیپ نخواهد رفت. حالا باید مورد دیگری را نیز بررسی کنید و آن اینکه مطمئن بشید که لپ تاپ به طور خودکار وقتی نسبت شارژ باتری به کمترین نسبت 5% یا 2% یا حتی 1% می رسد وارد حالت Hibernate شود. برای انجام این کار به صفحه تنظیمات مربوط به باتری بروید (همان صفحه قبلی که تنظیماتش را انجام دادید) ، پس (از سمت چپ پایین صفحه) روی گزینه Change advanced power settings کلیک کرده سپس در پنجره Power Options روی بخش Battery دابل کلیک کنید. حالا روی Critical battery action دابل کلیک کرده و On battery را روی Hibernate قرار دهید.
همچنین روی Critical battery level کلیک کرده و منوی On battery را روی کمترین سطح ممکن تنظیم کنید. در بعضی از لپ تاپ ها 5% و در بعضی دیگر 1% می باشد لذا روی فلش رو به پایین زده و نگه دارید تا به نهایتش برسید. بعد از اتمام کار روی کلید Apply کلیک کرده و کلید Save Changes یا OK را بزنید.
حالا بعد از انجام تنظیمات بالا ، باتری لپ تاپ را به طور کامل شارژ کنید تا به 100% برسد ، کابل شارژ را جدا نکرده و بگذارید برای ساعتی حداقل باقی بماند. در چنین حالتی باتری داغ می شود ولی خوب برای اطمینان جهت نظارت گرما می توانید از برنامه BatteryInfoView( از این لینک دانلود کن https://xip.li/2FdwUr) استفاده کنید که البته شاید نیازی هم نباشد فقط مراقب باشید که بیش از اندازه باتری داغ نکند که خطر ساز شود اون موقعه اجرای بازی ها و برنامه های سنگین.
بعد از اینکه باتری به طور کامل شارژ شد و حرارتش پایین آمد می توانید کابل شارژ را کشیده و با دستگاه کار کنید تا باتری به طور کامل تخلیه شود یا تا حدودی که حداقل به اون نسبت مشخص شده Critical battery level برسد به طوری که مثلا وقتی به 5% رسید لپ تاپ خودکار به حالت Hibernate وارد شده و لپ تاپ خاموش شود. حالا باید بگذارید باتری برای یکی دو ساعتی یا بیشتر خالی بماند تا فرایند کالیبره به طور صحیح انجام شود.
بعد از گذشت این زمان طولانی ، کابل شارژ را بار دیگر به لپ تاپ وصل کنید و بگذارید تا 100% شارژ شود وقتی شارژ کامل شد ویندوز باید بتواند که عمر باتری را دقیق تر تخمین بزند و مشکل خاموش شدن ناگهانی بدون هشدار نیز رفع خواهد شد.
بعد از به سرانجام رساندن این فرایند بار دیگر به صفحه تغییر تنظیمات باتری بروید تا تنظیمات پیش فرض را برگردانید یا هر تنظیمی که خودتان مد نظر دارید سپس بعد از تغییرات آن را سیو کنید.0 1

تکنولوژی<
تکنولوژی
0   دنبال کننده
بازدید از کانال