معیارهای ازدواج چطور شکل می گیرند؟
معیارهای ازدواج چطور شکل می گیرند؟

انتخاب همسر مناسب از مهم ترین دغدغه های جوانان است که با داشتن معیارهای مناسب و تکیه بر آن ها می توان ازدواج موفقی داشت


انتخاب همسر مناسب همواره به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های زندگی جوانان به شمار می رود، اما داشتن «معیار»های مناسبی که بر اساس آن بتوان پایه های زندگی مشترک را با تکیه بر آن ها نهادینه کرد، همواره شرط مهمی برای آغاز زندگی مشترک موفق محسوب می شود. حال سوال این است که جوانان باید برای ازدواج و انتخاب همسر مناسب خود چه معیارهایی داشته باشند و این معیارها بر چه اساسی شکل می گیرد؟

در همین رابطه مژگان نیکنام - روانشناس، با تاکید براینکه معیار جوانان برای ازدواج به خانواده بستگی دارد، معتقد است: هنگامی که جوانان هویت خود را تشخیص می دهند باید پدر برای پسر و مادر برای دختر معیارهای صحیح انتخاب همسر را مشخص کنند، اگرچه جوانان باید برای ازدواج خود معیار داشته باشند اما خانواده همیشه الگو دهنده اول بوده است. در واقع والدین باید ارزش های ازدواج را به فرزندان خود آموزش دهند که بر چه اساس و اولویت هایی باید همسر آینده خود را برگزینند. زمانی که خانواده ها از مراسم عروسی بازمیگردند اغلب درباره نوع ماشین، نحوه برگزاری مراسم و چیدمان خانه عروس و داماد صحبت می کنند و همین اظهارات ارزش و معیار فرزندان خانواده را شکل می دهد.

بنابر اظهارات این روانشناس، قانون کلی برای افزایش موفقیت میزان یک ازدواج وجود دارد و آن این است که هر چه قدر اولویت های افراد برای ازدواج ارزش های اخلاقی و غیر مادی باشد احتمال موفقیت ازدواج افزایش می یابد تا این که ارزش ها بر اساس ضوابط ومادیات قرار گیرد. در واقع جوانان در سن 18 سالگی باید بیاموزند که ارزش ها را چگونه در خود نهادینه کنند، حال آنکه شاهدیم برخی جوانان در آستانه ازدواج هنوز معیاری ندارند و تنها با اتکا بر هیجان عشق، ترس از تنهایی، بالا رفتن سن و ... تن به ازدواج های اشتباه می دهند.

وی با تاکید بر اینکه معیارهای جوانان برای ازدواج باید اولویت بندی شوند، گفت: نمی توان مشخصا معیار و اولویت همه جوانان برای ازدواج را مشخص کرد، چرا که همه معیارها و اولویت های هر فرد برای زندگی متفاوت است، اما به طور کلی تفاوت های فردی برای ازدواج بسیار حائز اهمیت است. در همین راستا جوانان باید با تهیه چک لیستی تناسب های فیزیکی، فرهنگی، عقیده های اقتصادی و ... خود و فرد مورد نظرشان را مورد بررسی قرار دهند، البته این مهم بدین معنا نیست که باید در همه زمینه ها با یکدیگر تفاهم داشته باشند بلکه باید در برآیند کلی بتوانند بیشترین اشتراکات خود را دریابند.

نیکنام با اشاره به اینکه در دنیای مدرن باید ازدواج کاملا هوشمندانه و با درایت پیشبینی شود، افزود: در دنیای امروز همه ویژگی های شخصیتی و الگوهای رفتاری قابل شناسایی و حتی در آینده قابل پیشبینی هستند، این در حالیست که در جامعه ما همیشه باور بر این بوده که دو نفر باید عاشق یکدیگر باشند و پایه های زندگیشان بر پایه عشق بنا شوند حال آن که امروزه تنها عشق معیار مناسب و کافی به ویژه در اوایل آشنایی محسوب نمی شود، زیرا "عشق" هیجانی است که مانند دیگر هیجان های رفتاری تعدیل می شود و آنچه که می ماند برآیندی است که به دوست داشتن منتهی می شود به همین دلیل روانشناسان بر این باورند که در کنار دوست داشتن باید معیارهای منطقی وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: در دنیایی که رشد اجتماعی و ارتباطات افزایش پیدا کرده دیگر همانند گذشته ازدواج "هندوانه ای در بسته نیست" که بر پایه "قسمت" بنا شود.

نیکنام در ادامه در پاسخ به این سوال که از نظر روانی جوانان در چه سنس برای ازدواج آمادگی دارند، اینطور توضیح داد: از نظر قانونی دوره جوانی معمولا از 18 سالگی آغاز می شود، اما بلوغ و آمادگی روانی برای ازدواج بسیار مهم است. هنگامی که هویت افراد مانند ویژگی های فردی و روانی (مسئولیت پذیری و تعهد) درون فرد شکل می گیردیعنی فرد به سن ازدواج رسیده است که هویت دختران از حدود 23-24 سالگی و هویت پسران در 24-25 سالگی شکل می گیرد؛ البته در این زمینه تفاوت های فردی نیز نقش دارند چرا که امکان دارد حتی در سنین ذکر شده برخی افراد هنوز به به تعهد و مسئولیت پذیری برای ازدواج دست پیدا نکرده باشند.

این روانشناس همچنین درباره تاثیر مراکز مشاوره در موفقیت ازدواج و کاهش طلاق نیز توضیحاتی ارائه کرد و افزود: مراکز مشاوره مراکزی هستند که بینش افراد را نسبت به نیازهای فرد برای ازدواج افزایش می دهند، تجربیات به دست آمده در این حوزه نشان می دهد که افرادی که پیش از ازدواج به این مراکز مراجه می کنند ازدواج های موفق تری نسبت به کسانی که بدون توجه به این مراکز ازدواج کرده اند داشته اند، زیرا مراکز مشاوره بینش، آگاهی و پیشبینی فرد را نسبت به ازدواج شفاف می کن اما مهم آن است که زوجین به نظرات مشاوران توجه کنند.


0 1

دانستنی های زناشویی و جنسی<
دانستنی های زناشویی و جنسی
0   دنبال کننده
بازدید از کانال